Najnovija studija Kenedi Kriger instituta iz Baltimora, SAD, pokazuje da dečaci i devojčice ne dobijaju dijagnozu autizma u istom uzrastu. Na uzorku od 9932 deteta pokazalo se da se dečacima pervazivni poremećaji u proseku dijagnostikuju sa 3,8 godina, dok devojčice dijagnozu dobijaju sa 4 godine. Jedna od mogućnosti zbog čega je tako je da devojčice generalno pokazuju manje ozbiljne simptome.

Isti je slučaj i sa Aspergerovim sindromom, poremećajem koji utiče na razvoj jezika i ponašanja – dečaci dijagnozu dobijaju sa 7,1 godina, a devojčice sa 7,6.
Studija je takođe ponašala da devojčice imaju više problema sa usvajanjem i prepoznavanjem socijalnih konvencija, dok dečaci pokazuju ozbiljnije simptome vezane za repetitivna ponašanja i ograničena interesovanja. Stariji dečaci, uzrasta 10-15 godina, takođe imaju više problema sa društvenim konvencijama i adekvatnom upotrebom jezika u socijalizaciji.

Pol Lipkin, autor studije, kaže da ovakvi rezultati ukazuju na to da se devojčice, kao možda i starije žene sa poremećajima autistično spektra, razlikuju od dečaka po obimu i vrsti simptoma, pogotovu onih vezanih za socijalizaciju, i naglašava da je neophodno ispitati da li ta razlika dovodi ne samo da kasnijeg postavljanja dijagnoze, već i do neprepoznavanja poremećaja u nekim slučajevima.

Takođe se navodi da je u periodu 2010-2013 uočen porast u broju dijagnostikovanih devojčica sa autizmom u poređenju sa prethodnim godinama. Dr Lipkin smatra da je moguće da je do ovakvog povećanja došlo zbog povećane društvene svesti o postojanju poremećaja, kao i da je potrebno modifikovati proces testiranja kako bi se adekvatno ispunile potrebe oba pola.

http://www.psypost.org/2015/04/age-at-autism-diagnosis-differs-between-boys-girls-33871

(prevod Đorđe Selaković)