Značaj cirkadijalnog ritma
Ciklus budnosti i spavanja koji se smenjuju kod čoveka poznat je kao cirkadijalni ritam. Cirkadijalni sistem obezbeđuje vremensku organizaciju osnovnih životnih procesa u organizmu, od ekspresije gena do međusobne koordinacije funkcija različitih tkiva.
To je prirodni ritam koji nam govori da je mozak kreiran tako da noću ulazi u san. Na žalost, modernizacija društva i tehnologija donose veliki broj distraktora koji čine da čovek ignoriše signale potrebe za snom, tako narušavajući ovaj prirodni ritam.
Cirkadijalni ritam regulišu moždane strukture odgovorne ne samo za smenu budnosti i spavanja već i za kontrolu različitih aspekata spavanja. San i spavanje sadrži nekoliko faza, svaka ima različitu i značajnu ulogu u skladištenju učenja, pamćenja kao i za fiziološke funkcije.
Kako je spavanje integralni deo dnevne funkcije, nije iznenađujuće da poremećaj spavanja i cirkadijalnog ritma može uzrokovati mnogo teškoća u koncentraciji, opštem raspoloženju, fokusiranju pažnje, dakle kako mentalnih tako i fizioloških funkcija i zdravlja. Energija svetlosti je ključna za ljudsko zdravlje. Spektar plave svetlosti kojoj smo izloženi ujutro je potreban da bi se aktivirala proizvodnja melatonina u periodu 12 do 14 sati kasnije. Jutarnja plava svetlost je kritična za dobar san tokom noći.
U skladu sa tim su i rezultati skorašnjih ispitivanja koja su se bavila moždanom funkcijom i deprivacijom sna – primena sočiva sa plavim filterom može prevenirati probleme spavanja.
Kod dece i osoba sa autizmom i drugim smetnjama u razvoju naročito se ističe značaj cirkadijalnih ritmova. Upravo zbog toga što kod ove populacije nalazimo poremećaj ovih ritmova. Obezbeđivanjem spoljašnje organizacije, struktuiranjem dnevnih aktivnosti, sa jasnim vremenom započinjanja i jasnim završetkom, nastoji se da se uspostavi narušeni prirodni ritam, da organizam „preuzme“ dalju regulaciju i nastavi sa samoregulacijom.
Na saznanjima o cirkadijalnim ritmovima bazirana je i Dnevna životna terapija autora Kiyo Kitahara (1964) (jedna od teraopija u rehabilitaciji poremećaja autističnog spektra).
Izvor: Brain Treatment Center