Autizam je promenio porodicu Henrija Markama. Sada, njegova teorija Intenzivnog Sveta može da promeni naše shvatanje ovog stanja.

……Zamislite da ste rodjeni u svet neverovatnih, preplavljujućih, neizdržnih senzornih podražaja, kao da ste posetilac sa nekog drugog, mračnijeg, tamnijeg, smirenijeg mesta.

Glas vaše majke: Svetlosni snop.

Glas vašeg oca: Zvuk čekića koji udara o nakovanj.

Ono slatko malo ćebence u koje vas majka zamota, za koje svi misle da je mekano: Na vasoj koži, kao šmirgla.

A šta sa iskazivanjem naklonosti ljudi, gukanjem, golicanjem?

Haotična, neizdrživa džungla inputa, kakofonija sirovih, neisfiltriranih podataka.

Samo da biste preživeli, morali bi da budete odlični u detekciji bilo kakvog šablona u kompletnom haosu.

Da biste ostali svesni, morate naći šablone u sredini koja vas okružuje i ponavljati ih.

Da biste kontrolisali to isto okruženje, morate razviti rigidan interes za detalje, rutine i ponavljanja.

Sistem u kom odredjeni input daje uvek predvidiv i očekivan output je daleko privlačniji od ljudskog sistema, sa svojim haotičnim, mističnim i nedoslednim zahtevima.

Ovako je, kako kažu Markam i njegova žena, biti autističan.

Oni autizam zovu sindrom „intenzivnog sveta”.

Ponašanje koje rezultira, nije posledica kognitivnih deficita – kako se danas misli u istaživačkom krugu, već- upravo suprotno, oni navode. Ona nisu nesvesna sveta oko njih, autistična deca zapravo primaju previše i uče prebrzo. Iako se čini da su lišena emocija, Markam insistira da su zapravo preplavljena emocijama – ne svojim, već tudjim.

Shodno tome, moždana arhitektura autizma ne samo da se definiše prema svojim slabostima već i prema inherentnosti svojih jačina. Razvojni poremećaj, koji sada obuhvata 1%svetske populacije, se ne karakteriše svojim nedostatkom empatije, kaže Markam. Socijalne inkompetencije su samo posledica pokušaja da se izadje na kraj sa spoljnim tudjinskim svetom, koji je – previše – u svakom pogledu. …..“

Henri Markam je jedan od najpoznatijih neurologa koji stoji iza 1,3 bilionskog Human Brain projekta, gigantskog istraživačkog projekta koji za cilj ima mapiranje ljudskog mozga u cilju stvaranja superkompjuterskog modela mozga. Kao otac autističnog dečaka suočen sa izazovom kako pomoći.

Izvor